شهروندان به صورت برخط می توانند از کیفیت هوای محل زندگی خود آگاه شوند

شهروندان به صورت برخط می توانند از کیفیت هوای محل زندگی خود آگاه شوند

سامانه پایش کیفی هوای کشور، برای سهولت دسترسی کلیه مردم ،طراحی و به صورت رایگان در اختیار علاقمندان برای بار گذاری، نصب وبهره برداری در تلفن های همراه قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛سامانه جامع پایش آلودگی هوا با هدف اخذ و تجمیع و پردازش ، تحلیل دیتای پایش ایستگاه های هوا و ارسال برخط (آنلاین) اطلاعات به صورت کاملاً مکانیزه به تمامی ذینفعان ازآحاد مردم جامعه گرفته تا متخصصان، اندیشمندان، دانشجویان ، اساتید و به بیان دیگر تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی (وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان هواشناسی کشور و...) به آدرس Aqms.doe.ir  بارگذاری شده است.

خاطر نشان می شود، سامانه پایش کیفی هوای کشور، برای سهولت دسترسی کلیه مردم ، اپلیکیشن این سامانه نیز در فرمت android و IOS ، طراحی و به صورت رایگان در اختیار علاقمندان برای بار گذاری، نصب و بهره برداری در تلفن های همراه قرار گرفته است.

در حال حاضر بالغ بر230  ایستگاه پایش کیفی هوای محیط در سطح تمام استانهای کشور به صورت لحظه ای و پیوسته غلظت آلاینده های هوا را طبق روش های مرجع استاندارد با دقت بالا اندازه گیری و ثبت می کند.

گفتنی است، به مدد این سامانه مردم ازوضعیت شاخص کیفی هوا مطلع می شوند به طوری که ضمن نمایش نقاط نصب ایستگاه ها بر روی نقشه GIS، اطلاع از مقادیر شاخص کیفی هوا به صورت هم اکنون، امروز و دیروز به تفکیک استان و ایستگاه ها بر روی نقشه و به صورت جدول با تمایز رنگ بر اساس گروه های مختلف میسرشده است.

رده های مختلف شاخص عبارتند از پاک: سبز(50 ≥)، قابل قبول:زرد(100-51)، ناسالم برای گروه های حساس:نارنجی(101-150)، ناسالم: قرمز(200-151)، بسیار ناسالم: بنفش(300-201) و خطرناک: قهوه ای(301≤) می باشند.
نسخه قابل چاپ
سال 1400 (تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها)