آخرین اخبار

ایجاد تشکل مردم نهاد شکارچیان همدان برای حفظ حیات وحش

با برگزاری نشست مشورتی حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش, طرح تشکیل سازمان مردم نهاد شکارچیان با هدف حفاظت از گونه های جانوری استان همدان مطرح گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در این نشست که با حضور کارشناسان حقوقی و حیات وحش اداره کل حفاظت محیط.زیست استان همدان و شکارچیان استان برگزار شد,بر ضرورت حفاظت از گونه های جانوری استان با استفاده از مشارکت گروهی تاکید شد.
مدیر کل محیط زیست استان همدان در این نشست گفت : برگزاری نشست هایی در عرصه ملی برای اتخاذ بهترین راه حل های حفاظت و بهره برداری پایدار از حیات وحش ضروری است و بحث بازنگری قوانین صید و شکار از موضوعات مهمی است که فرایند طولانی دارد .
محسن جعفری‌نژاد ادامه داد:نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی میتوانند در امر بازنگری قوانین شکار و صید نقش بزرگی ایفا کنند و باید همراهی نمایندگان را در حوزه محیط زیست جلب کنیم. 
وی ایجاد تحول در کشف تخلفات حوزه محیط زیست در استان همدان را الزامی دانست و بیان کرد: افزایش میزان کشف تخلفات حوزه محیط زیست می تواند نشانگر فعالیت بهتر یگان حفاظت محیط زیست باشد.
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز با بیان اینکه ایجاد تشکل شکارچیان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان روز به روز جدی تر میشود، گفت: لازم است حفاظت از گونه‌های جانوری توسط شکارچیان و محیط زیست در کنار هم انجام شود. 
مهدی صفی‌خانی بیان کرد: اگر نتوانیم همراهی مردم و ذینفعان طبیعت را جذب کنیم تمامی مناطق محیط زیستی استان در معرض تهدید بیش از پیش قرار می گیرند و به همین دلیل تلاش فراوان داریم ارتباط با شکارچیان و طبیعت‌دوستان به بهترین نحو تقویت شود.
وی ادامه داد: جمعیت حیات وحش در مناطق حفاظت شده خانگرمز، لشگر‌در و الموبلاغ در حال افزایش است و بیشترین تنش ها در حوزه شکار و صید را از استانهای همجوار داریم.
وی برگزاری نشست با شکارچیان استان همدان  را پیشنهاد این افراد دانست و گفت: برقرای ارتباط دو طرفه برای حفظ طبیعت استان از اهداف این نشست بوده است.
وی با توضیح اینکه حفاظت از گونه‌های جانوری اهلی در کشور ما دارای پیشینه است گفت: با این وجود در حمایت از حقوق این حیوانات پیشرو نبوده‌ایم، البته اتفرادی جهت حمایت و حفاظت از این حیوانات تلاش کرده و کمپین زده‌اند که نتایج خوبی رقم خورده است. 
وی افزود: متاسفانه در عرصه حفاظت از گونه‌های جانوری وحشی و گونه‌هایی که در طبیعت وجود دارند این کمپین وجود ندارد و این نقطه ضعف و خلا است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان نیز در ادامه گفت: ضرورت دارد ما و شکارچیان به نقطه و هدف مشترکی برسیم و آن نقطه مشترک، حفاظت از حیات وحش است. 
جواد نوری اظهر افزود: محیط زیست یعنی محیط زندگی و ما به عنوان شهروند باید برای حفاظت از آن تلاش کنیم که این اتفاق نیازمند اتخاذ برنامه منسجمی است. 
وی با اشاره به اینکه امروزه زندگی صنعتی به روند حفظ محیط زیست آسیب زده است, اظهار کرد: لازم است شکارچیان کنار ما باشند و ما از نظرات آنها استقبال می کنیم که به نتیجه مطلوب برسیم.
نوری اظهر ادامه داد: در حال حاضر 20 هزار سلاح شکاری به صورت رسمی و مجاز در استان همدان وجود دارد و چنانچه مامورین محیط‌بان رفتار نادرستی با شکارچیان داشته باشند مورد تایید ما نیست و قطعا با آنها برخورد خواهد شد. 
رئیس اداره آموزش و پژوهش محیط زیست استان همدان در ادامه نشست گفت: سعی در این است که ارتباط با شکارچیان بیشتر شود و بتوانیم جلسات را در شکلهای مختلف برگزار کنیم. 
عباس ایزدی ادامه داد: هدف اصلی, ایجاد تشکلی است که در راستای ارتباط راحت تر و کمتر شدن سختی های کار باشد و با ایجاد این تشکل قانونمند به دنبال این هستیم که ایجاد دانش کنیم و سپس به فهم و درک درست برسیم.
شکار بهانه‌ای برای تفریح 
رئیس اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان هم از شکارچیان حاضر خواست در راستای حفاظت و بهره‌برداری پایدار از حیات وحش، قوانین را اجرا کنند. 
عزیز غیاثی ، با ارائه توضیحاتی در خصوص شکار و شکارگری در ادوار مختلف تاریخ و ارتباط آن با جوامع انسانی، بیان کرد: در سال 1335 نخستین قانون شکار در ایران تصویب و در سال 1342 اصلاحاتی بر این قانون وضع شد.
وی ادامه داد: طبق این قانون مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی به رسمیت شناخته شده و مناطق و جزیره‌هایی که دارای رژیم حقوقی خاصی بودند مورد توجه قرار گرفتند.
غیاثی با بیان اینکه قانون شکار و صید که امروز حاکمیت دارد در سال 1336 وضع شده است، اظهار کرد: این قانون با 31 ماده همچنان اجرا میشود که به طبع آن در سال 1347 آیین‌نامه اجرایی قانون شکار صید وضع شد.
وی درباره تغییرات در وظایف وزارت کشاورزی و منابع طبیعی که در سال 1350 صورت گرفت سخن گفت و افزود: در این سال سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد که وظایفش در دو حوزه محیط زیست طبیعی و محیط زیست انسانی تعریف شده است.
وی در ادامه به اولین قانون مدون در ارتباط با شکار و صید اشاره کرد و افزود: ماده 179 و ماده 182 قانون مدنی اولین قوانین مدون در این رابطه هستند، که در قانون 182 بحث شکار  به آیین نامه‌ای که بعدا توسط مجلس وضع شد واگذار شد و بر این اساس در سال 1335 و 1346 قوانین پایه گذاری شد.
غیاثی درباره تاریخ شکار پس از انقلاب اسلامی، اصل 50 قانون اساسی را تشریح و عنوان کرد: طبق این اصل حفظ محیط زیست وظیفه همگانی دانسته میشود و تخریب غیر قابل جبران آن منع شده است. 
وی اضافه کرد: در سال 1381 قانون ویژه شکار وضع و سپس اصلاحاتی در ارتباط با مواد 10 تا 13 شکار صید اعمال شد. 
این مقام مسئول با توضیح اینکه قوانین حفاظت محیط زیست در 4 دسته تقسیم‌بندی میشوند، گفت: این تقسیم‌بندی شامل قوانین زیست محیطی که در حوزه شکار صید است، آیین‌نامه‌های اجرایی، مصوبات شورای عالی حفاظت محیط زیست و دستورالعمل هایی که سازمان حفاظت محیط زیست وضع میکند هستند.
وی در رابطه با قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست توضیح داد: این قانون در سال 1350 به تصویب رسید که یک ماده از مواد شکار صید را به خود اختصاص داده و طبق آن نگهداری، خرید و فروش، عرضه و حمل جانوران زنده ممنوع است مگر اینکه با اجازه سازمان محیط زیست باشد.
غیاثی ادامه داد: وظایفی که شورای عالی حفاظت محیط زیست دارد  در تعیین مناطق حفاظت شده  تعریف می‌شود که شامل بهای ضرر و زیان وحوش، انواع وحوشی که در چند دسته حیوانات در معرض خطر انقراض، طبقه بندی وحوش، جانوران وحشی حفاظت شده و حیوانات وحشی غیر حمایت شده و زیان کار می‌شود.
وی در ادامه به 4 منطقه ای که در قانون به آنها اشاره شده است پرداخت و گفت: پارکهای ملی، مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش از جمله این مناطق هستند که در استان همدان منطقه حفاظت شده خان گرمز در تویسرکان یکی از نمونه‌ها است.
غیاثی اضافه کرد: در استان همدان پارک ملی وجود ندارد و علیرغم پیگیری هایی که درباره غار علیصدر انجام شد نتوانستیم این مهم را عملی کنیم.
وی در ادامه به وظایف محیط زیست در قانون شکار پرداخت و اظهار کرد: این وظیفه در ارتباط با ورود به مناطق، صدور مجوزها و پروانه‌ها است.
این مقام مسئول درباره کیفرهای قانون جزا، یادآور شد: اگر اشخاصی بدون مجوزهای زیست محیطی به شکار و صید مبادرت کنند با مامورین محیط زیست که به عنوان محیط‌بان یا گارد محیط زیست شناخته شده‌اند مواجه میشوند. 
وی در پایان خاطر نشان کرد: انتظاری که از شکارچیان میرود این است که قوانین و مقرراتی که در پروانه‌ها قید شده است را رعایت کنند و محدودیت‌های زمانی، مکانی، ممنوعیت در مورد ابزار و مهمات شکار و ...را مد نظر قرار دهند.
عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر