آخرین اخبار

برنامه توانمندسازی سمن‌های زیست محیطی تدوین شد

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسوولیت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سمن‌های مردم نهاد زیست محیطی و تشکل های محلی از سال آینده آموزش‌های لازم را فرامی‌گیرند.

هدی آقایی مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست  درابتدای سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از شهردار و امام جمعه بندر خمیر گفت: ما امروز جمع شده ایم تا بزرگداشت روز جهانی تالابها را گرامی داریم و همه می دانیم که تالاب یک اکوسیستم بسیار مهم و خطیر و با ارزشی در دنیا  است، که همواره نقش موثری در توسعه مناطق اطراف خود دارد.

وی ادامه داد: تالاب ها مراکزی برای حفظ جوامع، تنوع زیستی و فرهنگی به شمار می آیند. از این رو نقش مردم، جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد، در حفاظت و بهره برداری خردمندانه از این اکوسیستم ارزشمند، غیرقابل انکار است. باعلم به این مهم،نقش آموزش و آگاهسازی  مردم و جوامع محلی با کالاها و خدمات تالابها و ارزش های اقتصادی، اجتماعی آن، می تواند منجر به مشارکت و اعتماد پایدار اجتماعی در تضمین حفاظت ازتالاب شود.


مهدی آقایی افزود: برنامه‌ریزی های لازم برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های توانمندسازی سمن‌های محیط زیستی در دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست انجام شده و از سال ۹۹ به صورت منطقه‌ای اجرایی می‌شود.


وی عنوان داشت: آموزش‌ها به‌صورت عمومی و تخصصی برای توانمندسازی سمن‌های مردم نهاد انجام می‌شود.


مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی اظهارداشت: نقش سمن‌های زیست محیطی و مردم نهاد در حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه از تالاب‌ها غیرقابل انکار است و این امر زمانی تاثیرگذار خواهدبود که ارتباطات،  آگاهسازی و آموزش های لازم، منجر به جلب مشارکت و اعتماد عمومی شود که در واقع همان مولفه های برنامه سیپا است که می تواند با نگاه ویژه به دانش و تجربه سنتی وبا درنظر گرفتن منافع بلندمدت و پایدار جوامع محلی، تضمین کننده موفقیت برنامه های مدیریت مشارکتی باشد.


مهدی آقایی، تالاب‌ها را در اقتصاد کشور و منفعت وخدمات رسانی به مردم تاثیرگذار دانست و بیان داشت: سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی یکی از ارکان اصلی در حفاظت از تالاب‌ها هستند که می‌توانند پل ارتباطی بین مردم و دولت باشند.


این مسوول اظهارامیدواری کرد: با توانمندسازی سازمان های مردم نهاد محیط زیستی در سطح کشور و جوامع محلی بتوانیم گام های موثری برای احیای تالاب های از دست رفته و حفاظت از آنهایی که هنوز نفس می کشند، برداریم.
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد