آخرین اخبار

هشتمین نشست هم اندیشی سمن ها محیط زیستی استان همدان برگزار گردید .

هشتمین نشست هم اندیشی سمن ها محیط زیستی استان همدان برگزار گردید .

مدیرکل محیط زیست استان همدان دراین نشست افزود : سمن های محیط زیستی در کاهش و رفع چالش های محیط زیست نقش موثر و انکار ناپذیری دارند و باید زمینه فعالیت بیشتر سازمان های مردم نهاد در جامعه فراهم شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ، هشتمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه در سال 1399، که با موضوع  بررسي "  تبيين  قانون حفاظت خاك و محدوده وظايف اين اداره كل درموضوع خاك و بررسي چالش هاي اساسي استان در اين حوزه "  به ریاست مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و با حضور دبیران سمن های محیط زیستی و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، اظهار کرد:  توسعه فرهنگ زیست محیطی با استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد رویکردی کم هزینه و فراگیر است که می تواند در رفع چالش های محیط زیست موثر واقع شود.
مدیر کل محیط زیست استان طی سخنانی بیان داشتند : سمن ها در کاهش و رفع چالش های محیط زیست از جمله در حوزه حفاظت از خاک  نقش موثر و انکار ناپذیری دارند و باید زمینه فعالیت بیشتر سازمان های مردم نهاد در جامعه فراهم شود.
وی بیان داشت از آنجایی که سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد (FAO) روز 15 آذر ( 5 دسامبر) را به عنوان روز جهاني خاك نامگذاري نموده  و شعار سال جاري را نيز با تاكيد بر حفاظت از تنوع زيستي خاك اعلام كرده است لذا توجه جدی به این حوزه بسیار ضروری است .
ایشان افزودند  بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته می توان گفت هم اکنون انسان مهمترین عامل فرسایش خاک‌های سطحی زمین محسوب می‌شود و نقش تخریبی آن در این زمینه از نقش عوامل طبیعی بیشتر است. این فرایند به شکل طبیعی و طی میلیونها سال توسط باد، آب و یخچالهای طبیعی به مرور صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون انسان با شدت بسیار زیاد در حال فرسودن خاک زمین است که به ترتیب، کشاورزی، ساخت و ساز مهمترین فعالیتهای انسانی هستند که سبب فرسایش می‌شود.
جعفری نژاد  با تاکید بر اینکه خاک غیر قابل برگشت است، گفت: اگر به سرعت برای کاهش فرسایش خاک در کشور عزیزمان اقدام نکنیم، به نقطه غیرقابل برگشت می‌رسیم و این نقطه هزینه‌های هنگفتی برای کشور مانند مهاجرت‌های محیط زیستی و به خطر افتادن امنیت اجتماعی را فراهم کند.
وی با اشاره به مهمترین عامل فرسایش خاک در کشور ادامه داد: مهمترین عامل فرسایش خاک در کشور ما تغییر کاربری اراضی است، چرا که ما به بهانه توسعه کشاورزی جنگل‌ها را نابود کردیم و با هر هکتار از نابودی جنگل ها، فرسایش خاک را ده‌ها برابر افزایش داده ایم.
جعفری نژاد افزود سمن های محیط زیستی در حوزه های مرتبط با مسائل و چالش های محیط زیستی در سطح استان می توانند با مطالبه گری و آگاهي بخشي در بين مردم و دستگاه هاي مختلف در اشاعه فرهنگ زيست محيطي نقش بسزايي داشته باشند.
وی آشنایی با قوانین و مقررات زیستی  را یکی از دانش ها و مهارت های لازم برای سمن ها دانست و افزود:  از آنجایی که امروز همه کارها به صورت مشترک با تعامل و همکاری در کمترین زمان و دغدغه انجام شود لذا برگزاری نشست های مشترک دبیران سمن ها  با مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرائی  مرتبط با مسائل محیط زیستی می تواند موثر واقع شده و موجب هم افزایی، تقویت ارتباط تشکل ها با یکدیگر گردد .
در ادامه جلسه نیز هر یک دبیران سمن ها به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند که از جمله می توان به مواردی از قبیل بستر سازی مناسب جهت استفاده از ظرفیت نهاد های قضایی و نظارتی در حوزه خاک ، ، مستمر بودن جلسات با حضور تمامی اعضاء با دعوت از کارشناسان و مدیران سایر دستگاه های مرتبط با حوزه خاک ، استفاده از ظرفیت رسانه های جمعی وفضای مجازی در فرهنگ سازی در مراقبت و حراست از خاک ، لزوم برنامه ریزی مناسب جهت انجام مطالعات علمی و دانشگاهی در موضوع خاک و ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با فرسایش خاک  اشاره نمود / 
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد