آخرین اخبار

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان: نخبگان علمی، بازوی مشورتی در تصمیمات اجرایی هستند

نشست مشترك اداره كل حفاظت محيط زيست استان با اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان: نخبگان علمی، بازوی مشورتی در تصمیمات اجرایی هستند

نشست مشترک مدیران حفاظت محیط زیست استان همدان با اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا با هدف افزایش تعامل با دانشگاه و استفاده از ظرفیت نخبگان در پیشبرد اهداف حفاظت محیط زیست برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در این نشست رئیس و معاونان این دانشکده، مدیر ارتباط با صنعت، مدیرگروه مهندسی بیوسیستم، اعضای هیئت علمی گروه مهندسی خاکشناسی و گروه مهندسی آب حضور داشتند.نخبگان علمی، بازوی مشورتی در تصمیمات اجرایی هستند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در این نشست گفت: ضرورت حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در جلسات تصمیم گیری دستگاه های اجرایی، حس می شود و ما نیازمند این هستیم که دانشگاه و نخبگان علمی، بازوی مشورتی در تصمیم گیری ها و اقدامات پژوهشی باشند.

سیده مریم محمدی ادامه داد: تا زمانی که دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها ارتباط منطقی و مستقیم برقرار نکنند، نمی توانند به اهداف خود دست یابند.

وی با بیان اینکه در بسیاری از موضوعات محیط زیستی از جمله تغییرات اقلیم باید با وضعیت جدید سازگار شویم، اظهار کرد: نقشه راه برای این سازگاری نیاز امروز ماست و دانشگاه برای تهیه این نقشه، می بایست افق های پژوهشی ترسیم کند.

دکتر محمدی از اساتید دانشگاه خواست تا در کلاس های آموزشی، به مسائل محیط زیستی اشاره کنند وي با بيان اين نكته كه همه در قبال حفظ و سالم سازی محیطی که در آن زندگی می کنند مسئولیت دارند،افزود: دانشجويان امروز مدیران و مسئولان آينده خواهند بود که ضرورت دارد در هر رشته و تخصصي با معضلات محیط زیست و ضرورت حفظ آن آشنا باشند.طرح های پژوهشی، به رفع مسائل محیط زیستی کمک می کند

رييس دانشكده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا نیز بیان کرد: دانشجویان و اساتید این دانشکده در زمینه های مدیریت پسماند شهری، کشاورزی و صنعتی و استحصال انرژی از پسماند، همچنین روش های نوین آبیاری برای کاهش مصرف آب بدون صدمه به محیط زیست، سوخت های تجدید پذیر و جایگزین و ... پژوهش های مفیدی انجام داده اند که می تواند راهگشای مدیریت اجرایی باشد.

دكتر احمدى اضافه کرد: بسیاری از طرح های مطالعاتی حوزه محیط زیست نیاز به حضور مشاوران علمی و دانشگاهی دارد که این موضوع، سبب گسترش همکاری های بسیار خوب در این حوزه می شود.

ايشان  خاطرنشان کرد: طرح های پژوهشی دقیق، منظم و منسجم توسط تیم های خبره، به حل کردن معضلات و مسائل محیط زیستی کمک می کنند و باید از فرصت ارتباط بین دستگاه های اجرایی و مراکز دانشگاهی استفاده کرد.ضرورت ایجاد استاندارد آلودگی بو


معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز گفت: بسیاری از طرح های پژوهشی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا از جمله تولید انرژی از پسماند و مسائل آلودگی ناشی از آبیاری مزارع و باغات در حوزه فعالیت حفاظت محیط زیست استان قرار می گیرد و از این همکاری استقبال می کنیم.

سید عادل عربی، ادامه داد: در برخی موضوعات از جمله آلودگی بو، استاندارد و دستگاه سنجش نداریم و سیستم علمی در این خصوص می تواند کمک شایانی به حفاظت محیط زیست کند.محیط زیست، اولویت پژوهشی استان


رئیس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان نیز با اشاره به تدریس 2 واحد درس شناخت محیط زیست در دانشگاه های ملایر و صنعتی استان، خواستار آموزش این درس در دانشگاه بوعلی سینا و دانشکده کشاورزی شد.

عباس ایزدی گفت: در مقاطع دهم و یازدهم تحصیلی در کتاب های جغرافیا و انسان و محیط زیست، به مسائل محیط زیستی پرداخته شده و این کتاب ها با سرفصل های اختصاصی در مدارس به دانش آموزان تدریس می شود، همچنین بسته آموزش پیش دبستانی با موضوع محیط زیست نیز در این مقطع به کودکان اختصاص یافته است.


وی با بیان اینکه محیط زیست از اولویت های پژوهشی استان است گفت: هر سال در اولیت های پژوهشی استان حداقل یکی از مسائل محیط زیستی برجسته می شود که امسال چالش های مشارکت مردمی در حوزه آب از اولویت ها بود.


گفتنی است در این نشست اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا از جمله آقایان دکتر احمدی، نوذری، موسوی، شدیدی، علیزاده، جلالی، رحیمی، شکل آبادی، صفری، زارع و معروفی حضور داشتند.
بيشتر
(تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین)