آخرین اخبار

صیاد شاهین در ملایر به حبس و پرداخت جریمه محکوم شد

صیاد شاهین در ملایر به حبس و پرداخت جریمه محکوم شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر گفت: برابر دادنامه صادره از شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲شهر ملایر فردی که به صورت غیر مجاز اقدام به نگهداری یک بهله پرنده شکاری شاهین کرده بود به تحمل ۱۸ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان عباس نجاری با بیان این خبر افزود: ماموران انتظامی پس از بازرسی منزل یک سارق، متوجه یک بهله پرنده شکاری در منزل وی شدند که موضوع را به عوامل یگان حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی کردند.

وی اضافه کرد: پس از بررسی موضوع توسط عوامل محیط زیست مشخص شد که این پرنده از خانواده شاهین سانان است که فرد متخلف آن را در منزل مسکونی و داخل قفس نگهداری می کند در حالیکه محل زیست این پرنده شکاری در طبیعت است.
 

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر اظهار داشت: صیاد متخلف مدعی بود که این پرنده را زخمی در طبیعت پیدا کرده و برای تیمار آن را به منزل منتقل کرده است در حالیکه این بهانه برای محیط زیست پذیرفتنی نیست.

 

نجاری توضیح داد: افراد در صورت مواجه با پرندگان زخمی باید از دست زدن و انتقال آن به مکان دیگر پرهیز کرده و موضوع را از طریق تماس با یگان حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی کنند.
 

وی بیان کرد: نگهداری پرندگان شکاری در منزل مسکونی به بهانه تیمار و رسیدگی به آنها بر خلاف قانون است و در صورت مواجهه برای فرد متخلف پرونده قضایی تشکیل می شود.
 

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر اضافه کرد: برخی افراد به علت علایق شخصی به پرندگان شکاری برخی هم به واسطه و فروش این نوع پرندگان، اقدام به صید آنها می کنند در حالیکه شاهین از پرندگان در معرض تهدید انقراض است.
 

نجاری افزود: شهرستان ملایر دارای ۲ منطقه حفاظت شده شامل لشگردر و گل پرآباد در مجموع به وسعت ۲۴ هزار هکتار است و در این مناطق گونه های مختلف گیاهی رویش می کند همچنین انواع پرندگان، خزندگان، پستانداران و گونه های وحشی حضور دارند.
 

استان همدان دارای ۶ منطقه حفاظت شده به وسعت ۶۲ هزار هکتار و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است و تاکنون ۳۰۷ گونه جانوری در همدان شناسایی شده است.


  
بيشتر
(مهار تورم و رشد تولید)