آموزش
صنعت پوشاک چه بلایی بر سر زمین می‌آورد؟
 • 1398/3/21 سه‌شنبه صنعت پوشاک چه بلایی بر سر زمین می‌آورد؟
  با استناد به برخی منابع، صنعت مد و پوشاک دومین صنعت آلوده کننده محیط زیست است. بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در این صنعت کاربرد دارند که مقصد نهایی تمام آن‌ها جایی نیست جز خاک و آب‌های زیر زمینی و آب‌های‌ جاری. همچنین حدود ۱۰ درصد از گازهای گلخانه‌ای در دنیا توسط صنعت پوشاک تولید می‌شود. تمام این‌ها، برندهای جهانی پوشاک در دنیا را مجبور کرده است که اهداف «مد پایدار» را هر چند به صورت نمادین، دنبال کنند. تولید کفش از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها و جعبه‌های پوشاکی که با کاشت آن‌ها گیاه سبز می‌شود حکایت از این موضوع دارد.
انسان علیه انسان
 • 1398/3/2 پنجشنبه به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی؛ انسان علیه انسان
  یک متخصص اکولوژی حیات‌ وحش و مدیریت زیستگاه‌ها ضمن اشاره به اینکه خطر انقراض حدود یک میلیون از گونه‌های گیاهی و جانوری در کره زمین را تهدید می‌کند، گفت: انسان جزیی از زنجیره اکوسیستم است و اگر تعادل آن را بهم بزند در نهایت به خود صدمه وارد کرده است.
راه‌حل محیط‌ زیست برای جلوگیری از تبدیل رسوبات سیل به کانون گردوغبار
برای زمین چه کاری از دست ما برمی‌آید؟
 • 1398/2/4 چهارشنبه برای زمین چه کاری از دست ما برمی‌آید؟
  این روزها خبرهای زیادی که اغلب نیز امیدوارکننده نیستند درباره تغییرات اقلیمی می‌شنویم از جمله اینکه به دلیل فعالیت‌های بشر،‌ میزان افزایش گرمای زمین به سطحی رسیده که اگر این روند رو به رشد متوقف نشود،‌ حیات در کره زمین به طور جدی به خطر می‌افتد.
کتابخوانی؛ راهی برای حفظ محیط زیست
 • 1398/1/31 شنبه کتابخوانی؛ راهی برای حفظ محیط زیست
  مادر محیط زیست ایران و مدیر عامل جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست که صد و یکمین سال زندگی خود را سپری می کند، باور دارد که کتابخوانی راهیست تا کودکان به عنوان ناجیان زمین به حفظ محیط زیست تشویق شوند.
سیل نتیجه بی توجهی به آمایش سرزمین است
 • 1398/1/31 شنبه سیل نتیجه بی توجهی به آمایش سرزمین است
  عضو هیات علمی و استاد محیط زیست دانشگاه تهران معتقد است که بی توجهی به برنامه های آمایش سرزمین طی چند دهه عامل اصلی جاری شدن سیل و سیلاب های مخرب در کشور است.
قرص طبیعت موثرترین داروی مقابله با هورمون‌های استرس
مصرف بی رویه سوخت و چاره ای بنام انرژی های پاک
 • 1398/1/5 دوشنبه مصرف بی رویه سوخت و چاره ای بنام انرژی های پاک
  تهران- ایرنا- روند فزاینده مصرف انرژی های فسیلی در کشورمان از یک سو و کم شدن تدریجی منابع این نوع انرژی معادله ای را رقم می زند که اگر به فکر راه حلی برای آن نباشیم، چالش زا خواهد بود؛ یکی از راه حل های این معادله، حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیراست.
عامل گرمایش زمین؛ فعالیت انسان یا خورشید
ضرورت پرداختن به مباحث زیست محیطی در مدارس
 • 1397/12/20 دوشنبه ضرورت پرداختن به مباحث زیست محیطی در مدارس
  تهران- ایرنا- ورود مباحث زیست محیطی به مدارس، حکایت از ورود این مساله به نظام های آموزشی و فعالیت های بسیار آنان در این راستا دارد که به نوعی می تواند خط مشی و الگویی برای مسوولان آموزش و پرورش و محیط زیستی کشور باشد.
لذت خانه‌تکانی؛ فارغ از دغدغه آب
 • 1397/12/20 دوشنبه لذت خانه‌تکانی؛ فارغ از دغدغه آب
  تهران- ایرنا- به علت سنت دیرینه خانه‌تکانی عید، مصرف آب در روزهای پایانی سال به ویژه 15 روز آخر بین دو تا سه برابر سرانه روزانه افزایش می‌یابد که با توجه به وضعیت کنونی منابع آبی در کشور این میزان تا حدود زیادی نگران‌کننده است.
توافقنامه پاریس؛ از شکل‌گیری تا الحاق
 • 1397/12/15 چهارشنبه توافقنامه پاریس؛ از شکل‌گیری تا الحاق
  بر اساس شواهد علمی منتج از ده ها مدل اقلیمی و مشاهده بین‌المللی صحه گذاری شده توسط صدها محقق در سطح جهان، بر این مساله اتفاق نظر وجود دارد که تغییرات اقلیمی از تغییر تعادل طبیعی گازهای دارای اثر گلخانه ای در طبیعت متاثر شده است. این تغییر تعادل به علت انتشارات انسان‌ساز و کاهش توان جذب زیست بوم کره زمین بوده است.
افزایش خشونت علیه زنان همزمان با تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌
زنان نگهبانان محیط زیست
 • 1397/12/8 چهارشنبه زنان نگهبانان محیط زیست
  تهران-ایرنا- توسعه بی رویه، زنگ خطر تخریب محیط زیست را به صدا در آورده است؛ براین اساس گرایش به سمت مشاغل سبز و اجرای آنها توسط زنان می‌تواند در کاهش این تخریب تاثیرگذار باشد.
۱۰ نکته درباره صدمات جبران ناپذیر صنعت مد به محیط زیست
 • 1397/11/21 یکشنبه ۱۰ نکته درباره صدمات جبران ناپذیر صنعت مد به محیط زیست
  صنعت مد و پوشاک یکی از آلوده‌ترین صنعت‌های دنیا هستند چرا که از بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در این صنعت استفاده می‌شود و ۷۰ درصد از مقدار کربن منتشر شده در جهان از تولید پوشاک به وجود می‌آید. با این وجود سالیانه مقدار زیادی لباس در کشورهای مختلف جهان دور ریخته می‌شود که صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی به دنبال دارد.
فاضلاب خانگی، بلای جان خاک همدان
 • 1397/11/16 سه‌شنبه فاضلاب خانگی، بلای جان خاک همدان
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به اینکه تا کنون خودورهای ویژه تخلیه فاضلاب خانگی و یا لجن‌کش بسیاری در استان جریمه و توقیف شده‌، از برخورد شدید با رانندگان این خودرو خبر داد.
دهیارانی که پسماند روستا را مدیریت نکنند به مراجع قضایی معرفی می شوند
تالاب ها؛ کلید سازگاری با تغییر اقلیم
 • 1397/11/9 سه‌شنبه تالاب ها؛ کلید سازگاری با تغییر اقلیم
  سریعتر از آنچه در طول قرن های گذشته گزارش شده است ، دماها در حال افزایش ، اقیانوس ها در حال گرم شدن، برف و یخ در حال ذوب شدن و سطوح دریاها در حال افزایش هستند .دلیل این امر مقادیر افزایش یافته دی اکسید کربن (CO2) ، متان و سایر گازهای گلخانه ای (GHG) ناشی از فعالیت انسانی در اتمسفر است.
رژیم غذایی گیاهی، راه نجات انسان و زمین
توصیه‌هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک
 • 1397/10/29 شنبه توصیه‌هایی برای زندگیِ بدون پلاستیک
  چند راهکار برای کاهش حجم زباله‌های تولیدی و سبک زندگی بدون پلاستیک (یا دست‌کم با کمترین میزان مصرف پلاستیک) به نقل از روزنامه گاردین آورده شده است:
1 2 3 4
(تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین)