اطلاعیه ها

اطلاعیه یگان حفاظت محیط زیست استان همدان یگان حفاظت محیط زیست استان همدان در پی فرارسیدن فصل زایمان وحوش طی اطلاعیه ای اعلام کرد: طبیعت گردان و چوپانان و مردم محلی در هنگام مشاهده نوزادان وحوش، بدون هیچ گونه دخل و تصرف و یا گرفتن نوزاد وحوش، صرفا ضمن ترک سریع محل، موضوع را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان یا ادارات حفاظت محیط زیست شهرستانها و پاسگاه¬های محیط بانی، اطلاع رسانی نمایند. 
در این اطلاعیه آمده است: 
فصل بهار، فصل تکثیر نسل و زایش اکثر گونه های گیاهی و جانوری کشور است و این موضوع به ویژه در مورد حیات وحش جانوری اهمیت بسیاری پیدا می کند. 
در این فصل میزان تردد مردم محلی، چوپانان، کشاورزان، عشایر و گردشگران طبیعت در عرصه های طبیعی بیشتر می شود.از سوی دیگر برخی جانوران وحشی مانند قوچ ومیش و کل وبز در این فصل برای چرا نوزادان خود را به همراه نمی برند و یا در هنگام احساس خطر از جانب انسان و گوشتخواران ممکن است که از نوزاد خود فاصله بگیرند. 
لذا بسیار دیده شده است که طبیعت گردان و مردم محلی، هنگام گشت و گذار در طبیعت و زیستگاه وحوش، نوزادان حیات وحش را دیده، به منظور کمک و جلوگیری از اتلاف حیوان و یا بعضاً برای سوء استفاده، با خود به مناطق شهری و روستایی حمل می کنند. در حالی که در همان زمان احتمالاً مادر آن نوزاد در همان نزدیکی بوده و در این شرایط آن نوزاد در حساس ترین و آسیب پذیرترین شرایط خود می¬باشد. 
لذا گرفتن و انتقال آنها به مناطق شهری، نه تنها کمکی به زنده ماندن و حفظ گونه نمی کند بلکه باعث اتلاف آن حیوان می شود. از سوی دیگر حتی تماس انسان با نوزاد حیات وحش مانند بره قوچ میش وحشی می تواند مانع از ارتباط گیری مجدد بره با میش شود به نحوی که حتی در صورت برگرداندن بره به محل زنده گیری، احتمال اتلاف بره بالا باشد. 
بنابراین لازم است که طبیعت گردان و چوپانان و مردم محلی در هنگام مشاهده نوزادان وحوش، بدون هیچ گونه دخل و تصرف و یا گرفتن نوزاد وحوش، صرفا ضمن ترک سریع محل، موضوع را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان یا ادارات حفاظت محیط زیست شهرستانها و پاسگاههای محیط بانی، اطلاع رسانی نمایند.
شایان ذکر است که هر نوع شکار و زنده¬گیری و نقل و انتقال حیات وحش بدون کسب مجوز، ممنوع بوده، مستوجب جزای کیفری حبس و جزای نقدی خواهد بود. شماره تلفن 1540 آماده دریافت هرگونه گزارش محیط زیستی از دوستداران طبیعت می باشد.
بيشتر
سال 1400 (تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها)