آخرین اخبار

در پی نجات الوند

ایسنا/همدان داستان تخریب در دل الوند و تعریض جاده زیگزاگ از خردادماه امسال در همدان نُقل تمامی محافل طبیعت دوستان و کوهنوردان و رسانه هاست.
اتفاقاتی که در این مدت افتاده شبهاتی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است. حرف‌های ضد و نقیضی که مطرح شده جامعه را دچار سردرگمی کرده که آیا اصلاً تخریبی در این منطقه صورت گرفته؟ بالاخره چه کسی در این رخداد مقصر بوده؟ و نظر مراجع قضایی در این زمینه چه بوده است؟
در این راستا خبرگزاری ایسنا نشستی پیرامون اتفاقات اخیر الوند با عنوان «نجات الوند» با دعوت از مدیرکل منابع طبیعی، مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر، مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، رئیس شورای شهر، مدیرعامل دهکده گنجنامه و رئیس هیئت کوهنوردی ترتیب داد که پاسخگوی شبهات بودند.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در این نشست با بیان اینکه الوند جزء محدوده اداره کل حفاظت محیط زیست نیست، توضیح داد: تمام وقایعی که در کره زمین اتفاق می افتد را می توان به محیط زیست ربط داد. اگر یک برگ درخت غیر از حالت طبیعی و با دستکاری به زمین بیفتد اثری بر کره زمین می گذارد و این معنای عام کلمه محیط زیست است.
مهدی صفی خانی ادامه داد: وظایف اداره و پرسنل محیط زیست در چهارچوب قانون مشخص است، در این چهارچوب در زمینه موضوع الوند یک اتفاقی افتاده، جاده تعریض داشته است که این کار اشتباه بوده و باید با دستگاه متولی مربوطه هماهنگی صورت می گرفت. 
وی افزود: این انتقاد به دوستان گنجنامه که این کار را انجام دادند، وارد است که چرا هماهنگی های لازم را انجام نداده اند و ابتدا برنامه خود را به از منابع طبیعی و راه و شهرسازی ارائه نکرده اند.
صفی خانی مطرح کرد: در حوزه محیط زیست اگر تخریبی صورت گرفته بنده به عنوان نماینده حاضر هستم و اگر وظیفه ام را به درستی انجام نداده باشم باید پاسخ دهم اما در حوزه الوند هیچ محدوده ای تحت مدیریت اداره محیط زیست نیست. هر دستگاه کشور وظیفه ای دارد در واقع تفکیک دستگاه ها یعنی هرکس کار خود را انجام دهد.
وی با بیان اینکه بنده به عنوان نظر کارشناسی یک وظیفه و به عنوان نماینده محیط زیست یک وظیفه دیگر دارم، خاطرنشان کرد: صریح ترین و بهترین تعریف در تعریض این جاده باید وظیفه راه و شهرسازی و منابع طبیعی باشد.
صفی خانی بیان کرد: الوند یکی از مظاهر زیبای طبیعت استان همدان است که شاید یکی از بهترین مناطق به لحاظ تنوع زیستی در غرب کشور باشد. ما تلاش هایی کردیم که الوند را به عنوان یکی از مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دهیم اما با این طرح موافقت نشد.
وی ادامه داد: نهایت کاری که ما توانستیم انجام دهیم این است که یک محدوده از الوند را به عنوان نماد تحت نظارت اداره محیط زیست انتخاب کنیم که این محدوده 2000 هکتار است.
بيشتر