آخرین اخبار

معاون محیط زیست طبیعی: حفاظت از تالاب اثر مهمی در تقویت اقتصاد منطقه دارد

کمیته شهرستانی برنامه مدیریت جامع تالاب آقگل تشکیل شد

معاون محیط زیست طبیعی: حفاظت از تالاب اثر مهمی در تقویت اقتصاد منطقه دارد

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: تالاب‌ها از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی هستند و حفاظت از آنها اثر بسیار زیادی بر تقویت اقتصادی و محیط زیستی در آن منطقه دارد و موجب پایداری منطقه نیز می‌شود.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان همدان مهدی صفی خانی که درکمیته شهرستانی برنامه مدیریت جامع تالاب آقگل در فرمانداری ملایر سخن می گفت، افزود: رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست تاکید بر اهمیت و نقش تاثیرگذار جوامع بومی در حفاظت از تالابها است و بر این اساس ذینفعان محلی و جوامع بومی، نقش اصلی در حفاظت از این اکوسیستم های طبیعی دارند.

صفی خانی ادامه داد: ابتدا اعتقاد بر این بود که نیازی به حفاظت از تالاب‌ها نیست و توسعه باید اولویت باشد اما به مرور این دیدگاه تغییر کرد و مسیر به سمت حفظ تعادل توسعه و حفاظت از محیط سوق داده شد تا مدیریت زیست بومی بتواند موثر واقع گردد.

وی گفت: اجرای برنامه مديريت زیست بومی تالاب آقگل همچون تدوین این برنامه،  مستلزم همکاری و همراهی کلیه ذینفعان در حفاظت موثر و استفاده پايدار از تالاب است.

وی در خصوص ساز و کارهای اجرایی عملیاتی کردن برنامه مدیریت جامع تالاب آقگل توضیح داد و خاطرنشان کرد: اهداف راهبردی، اقدامات اولویت دار و وظایف دستگاه های ذیربط و ذینفعان به آنان ابلاغ و پیگیری لازم برای تأمین حقابه محیط زیستی تالاب و برنامه های اصلاح الگوی کشت اراضی حاشیه تالاب در دستور کار ادارات مربوطه قرار گرفته است.

وی به اهمیت افزایش ارتباط دستگاه های مرتبط با این برنامه و مردم ساکن در اطراف تالاب اشاره و بیان کرد: به این منظور تشکیل کمیته ها و گروه های منطقه ای با شرح وظایف مشخص ضروری بوده و لازم است کمیته های استانی و شهرستانی در خنداب، ملایر و استان های همدان و مرکزی به طور منظم تشکیل شوند تا مصوبات و وظایف در نظر گرفته شده در راستای احیای تالاب از این طریق پیگیری و رصد شود.

این نشست با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ملایر، اعضای اصلی کمیته شهرستانی برنامه مدیریت جامع تالاب آقگل و اعضای مدعو برگزار شد.
 
بيشتر
(تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین)