آموزش
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی؛ انسان علیه انسان یک متخصص اکولوژی حیات‌ وحش و مدیریت زیستگاه‌ها ضمن اشاره به اینکه خطر انقراض حدود یک میلیون از گونه‌های گیاهی و جانوری در کره زمین را تهدید می‌کند، گفت: انسان جزیی از زنجیره اکوسیستم است و اگر تعادل آن را بهم بزند در نهایت به خود صدمه وارد کرده است.

افشین علیزاده در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه فرایند انقراض گونه‌ها و تغییر اقلیم پدیده‌های طبیعی هستند که در طول پیدایش کره زمین نیز وجود داشتند، اظهار کرد: برای مثال در گذشته عصر یخبندان و انقراض دایناسورها را داشتیم اما می‌توان گفت از زمانی‌که فعالیت‌های صنعتی انسان به‌ویژه بعد از انقلاب صنعتی شتاب گرفت مباحث مرتبط با تغییر اقلیم و انقراض گونه‌ها جدی‌تر شد.

وی با اشاره به اینکه انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی از گذشته نیز وجود داشته است، تصریح کرد: در گذشته در مقابل انقراض با پدیده گونه‌زایی مواجه بودیم ولی امروزه فعالیت‌های انسان سبب شده است که موجودات زنده فرصتی برای گونه‌زایی نداشته باشند.

این متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه‌ها با اشاره به طبیعی بودن پدیده تغییر اقلیم گفت: فعالیت‌های انسانی از جمله تولید گاز گلخانه‌ای، از بین بردن پوشش گیاهی و عدم تعادل بین تولید اکسیژن و جذب کربن سبب شده است که روند تغییر اقلیم سرعت گیرد و کره زمین به سمت گرم شدن حرکت کند.

علیزاده ادامه داد: موجودات زنده کره زمین به از بین رفتن زیستگاه‌ها و گرم‌تر شدن، پاسخ‌های متفاوتی داده‌اند. بسیاری از جانوران به قسمت‌های مرتفع‌تر زمین که دما و زیستگاه‌های مناسب‌تری دارد، حرکت کرده‌اند اما بسیاری از آن‌ها فرصت این انتقال را ندارند و محکوم به انقراض هستند.

به گفته این استاد دانشگاه، انسان خود جزیی از زنجیره اکوسیستم است و تمام فعل و انفعالات زنجیره به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم روی انسان تاثیر می‌گذارد. بسیاری از فعالیت‌های انسان وابسته به طبیعت است و اگر تعادل آن را بهم بزند در نهایت به خود صدمه وارد کرده است.

این متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه‌ها با اشاره به گام‌های مثبتی که در جهت حفظ تنوع زیستی چه به‌ صورت ملی و چه به صورت بین‌المللی برداشته شده است، اظهار کرد: از جمله این‌ها می‌توان به توافق پاریس اشاره کرد که ضمن آن کشورها موظف هستند که تولید کربن خود را برای جلوگیری از گرمایش زمین کاهش دهند. هر چند که این معاهدات و اقدامات اجرایی هنوز کافی نیست ولی نشان می‌دهد که انسان متوجه زیانی که به طبیعت زده و در نهایت به خود برگشته، شده است.

علیزاده با بیان اینکه تخریب زیستگاه‌ها سبب از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شود، تصریح کرد: اگر بتوانیم زیستگاه‌های ذخیره را در کشور به وجود بیاوریم گونه‌های گیاهی و جانوری می‌توانند در شرایط تغییر اقلیم به زیستگاه‌های ذخیره منتقل شوند بنابراین اقدامات محلی و منطقه‌ای نیز در حفظ تنوع زیستی بسیار موثر است.

این متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه‌ها در پایان با اشاره به اینکه در کشور ما وضعیت بسیاری از گونه‌ها مشخص نیست، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌های عملی برای مشخص کردن وضعیت گونه‌ها تدوین کرده است که امیدواریم هر چه زودتر اجرایی شود چراکه کشور ما کشوری است که تنوع زیستی بالایی دارد و لازم است که از آن‌ها برای به هم نخوردن تعادل زندگی خودمان محافظت کنیم.

بيشتر
(تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین)